• Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Ekonomi

İlçe halkı genelinin tarım ve hayvancılık ile küçük çapta atölye ve işyerlerine dayalı ekonomik yapısı mevcut iken 1985' li yıllarda ilçemizde sanayileşme başlamıştır. Dolayısıyla ekonomik yapıda değişiklik oluşmuş, tarım, hayvancılık ve küçük işyerleri yanı sıra sanayide ücrete tabi çalışanlar önemli bir bölümü oluşturmaya başlamıştır.

Müsellim Tepesi ile Karaören köyü arasında 570 dönümlük alan Organize Sanayi Bölgesi olarak ayrılmış ve uzun yıllar süren çalışmalar neticesinde 2005 yılında Şabanözü Organize Sanayi Bölgesi tüzel kişiliği tescil edilmiştir. 1991 yılında kurulan sanayimize öncülük eden ve halen en çok çalışanı ile lokomotif görevi yapan  Erna-Maş AŞ.nin yanı sıra bu bölgede çeşitli sanayi kuruluşları üretim yapmaktadır.

İlçe genelinde tarımsal faaliyetler yanında meyve üreticiliği, seracılık, kültür ırkı hayvancılığa önem verilmektedir.  Buğday, nohut, arpa, fasulye yanı sıra elma, erik, üzüm, vişne gibi meyveler  ile salatalık, biber, domates başta olmak üzere sebzeler yaygın olarak yetiştirilmektedir. Sebze ve meyveler, Pazartesi günleri  çarşı meydanında kurulan yerel Pazar ile Ankara yolu üzerinde Pepeler mevkiinde Belediyemiz tarafından  yapılan Halk pazarında yaz mevsiminde her gün satışı yapılmaktadır.

Sanayi:

İlçemiz OSB içerisinde ve dışarında olmak üzere sanayileşmektedir.

Yatırımların ve İstihdamın desteklenmesine ilişkin 5084 sayılı kanun ile Şabanözü Organize Sanayi Bölgesi Nisan 2005´te tescil edildi. Alt yapı çalışmalarının hızlandırılması için belediyemiz tarafından planlar yapıldı. Bölgede sanayi kuruluşları üretim yapmaktadır. Şabanözü, alt yapısı tamamlanmış, sanayide hızla gelişen bir ilçedir. Çankırı´nın kalkınmada öncelikli yörelerden l. dereceli il olması, Şabanözü´nde sanayi kuruluşlarının artmasında en büyük etken olmuştur. Bunun yanı sıra Kaymakamlık ve Belediyenin ortaklaşa yaptıkları ilçeyi kalkındırma çalışmaları etkili olmaktadır. Gelen yatırımcılara arsa temini, su, elektrik, yol, telefon, kanalizasyon gibi alt yapı hizmetleri hızla sağlanmakta, araç- gereç ihtiyaçları büyük ölçüde karşılanmaktadır. Yatırımcılar, hiçbir bürokratik engelle karşı karşıya getirilmemekte, merkezi ve yerel idare adeta yatırımcı danışmanlığı yapmaktadır. Çankırı trafo merkezinden Eldivan üzerinden Orta ilçesine kadar devam eden 31.500 voltluk enerji nakil hattı 1998 Kasım ayından bu tarafa hizmettedir. Söz konusu hat Sanayi Bölgesi içerisinden geçmektedir. Sanayicinin enerji sorunu bulunmamaktadır. İlçemiz sanayisinin gelişmesinde önemli etkenlerden bulunmaktadır.bunları şu şekilde sıralamak mümkündür: Sanayi bölgemizin Orta ilçesi üzerinden 26 km mesafede E- 80 karayoluna bağlantılı olması, yapımı 1998 yılında biten Çankırı yolu ile Karadeniz Bölgesi´ne olan bağlantısı, Esenboğa Havaalanı´na 40 km mesafede bulunmasıdır.İlçemizin İç Anadolu - Karadeniz bağlantı noktasında bulunması sanayici için göz ardı edilemez bir avantaj oluşturmaktadır. Sanayinin gelişmesi amacıyla 1990-1991 yıllarında İlçemiz Yeni Mahalle Orta yolu üzerinde Elegeşardi ve Çimenözü mevkilerinde 75 hektarlık alanda imar çalışmaları yapılmış, bu alanın tamamı SANAYİ ALANI olarak ayrılmıştır. 

MENÜ


Belediye Başkanı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam10
Toplam Ziyaret14210
Nöbetçi Eczaneler