Göldağ Köyü

   Şabanözü çayının doğusunda ve Ödek kalesinin kuzey batı yamaçlarında yer alan Göldağı, halk arasında Okul Tepesi, Muhtar Tepesi , Dikmen Tepe ve Kuzey Tepesi olarak isimlendirilen bölgede yer alır. Şabanözü’ne uzaklığı 9 kilometredir. Tepe yamacında kurulduğundan engebeli bir arazi yapısına sahiptir.
Köyde eski evlerin genelde tek katlı olduğu görülür. İki veya üç odalı evler ihtiyaca göre değişiklik göstermektedir. Bu evlerde girişte ana oda ve buradan koridor yoluyla diğer odalara , yada odadan odaya geçiş vardır. Bu evlerde kerpiç yerine taş kullanılmıştır. Damlar toprakla örtülmüştür. Daha sonraki evler ise, taş ve kerpiç ağırlıktadır. Birinci kat taş örgü ikinci kat kerpiçtir.
        Köy, 1896 salnamelerinde 12 hane olup 52 erkek ve 44 kadın nüfusa sahiptir. Günümüzde ise 32 hane olan köyde 15 hanede 12 erkek ve 13 kadın ikamet etmektedir. Göç bu köyü de olumsuz etkilemiştir. Köyden ayrılanlar genellikle Ankara’ya yerleşmiş olup herhangi bir kurumdan emekli olanlar tekrar köye dönüş yapmıştır. Köyde ikamet edenlerin büyük bir bölümü emeklidir. Bu yüzden köyde ziraat ve tarımsal faaliyetler azalmıştır. Buna karşılık köyde üç dört hane çiftçilik yapmaktadır. Buğday, arpa, fiğ ve nohut ekilmektedir. Hayvancılıkta olumsuzluktan etkilenmiş olup 20 kadar büyükbaş hayvan olup küçükbaş hayvan yoktur. Köyde okul binası olmasına rağmen öğrencisizlikten dolayı uzun zamandır kapalıdır.

        Ocak-Yatır ve Türbeler: Köy halkı Alevi kültürüne sahip olup Mart Köyü, Hacı Turabi ocağına bağlıdırlar ve köyde bir Cem evi mevcuttur. Köyde Ahmet Efendi ve Sarıoğullarına ait iki oda varken sonradan yıkılmış olup şuan aktif olarak kullanılan bir köy odası yoktur. Köy halkının ziyaret ettiği türbelerin başında köyün kuzeyinde yer alan Sarı Kız Türbesi ve Haydar Sultan Türbesi yer almaktadır. Köyde aşıklık geleneği de yaşatılmış ve yaşatılmaktadır.

        Sülale İsimleri: Dedeoğulları, Akoğulları, Sanoğulları, Ulutaşlar ve Tombaklar sülaleleri vardır.

KAYNAK:ŞABANÖZÜ KİTABINDAN ALINMIŞTIR...


Yorumlar - Yorum Yaz


Üyelik Girişi
Kaymakamımız
Belediye Başkanımız
Sanal Basın Üyesidir
sanalbasin.com üyesidir

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar2.8132.8242
Euro3.19223.205
Reklam
pijama takımları